Stravovanie

Vila Vilôčka vypracovala svoj vlastný stravovací režim, zohľadňujúci potrebu pestrej a vyváženej stravy. Pri vlastnej dcére sme si uvedomili, aké dôležité je mať jasno, čo sa deťom dáva jest počas dna. Deň sa zdá dlhý na to, aby sa do jedálnička vošli všetky potrebné vitamíny a látky, ktoré deti potrebujú. Niekedy je to ale oveľa ťažšie, ako sa nám zdá. Keď si uvedomíme, že dieťa sa vyvíja nielen fyzicky ale aj psychicky neuveriteľne rýchlym tempom, je našou povinnosťou, poskytnúť mu primeranú stravu, aby sa vyvíjalo správne a do budúcna si prinieslo správne stravovacie stereotypy. Nepravidelná strava je prvým krokom k neskoršej obezite a s ňou súvisiacimi zdravotnými problémami. Dieťa od batoľaťa až po školáka potrebuje 5 krát do dňa ponúknuť jedlo. Myslíme aj na pracujúcich rodičov, ktorí nemajú čas sa celý deň zaoberať detskou stravou a zháňaním vhodných zdrojov vitamínov a tak tu máme aj pre nich rady, čo ma dieťa papať pred a po odchode z Vily Vilôčky, aby jeho jedálničiek bol uceleným zdrojom živín.

Raňajky - 8.00

Dieťatko do Vilky prichádza zvyčajne po vypití flašky, alebo pohára mlieka, či mliečnej formuly. Aj v prípade, že prichádza v skorých ranných hodinách, odporúčame rodičom aby upravili spánkový režim dieťaťa tak, aby sa doma mohlo v pokoji nasýtiť mliečkom, ktoré je bohatým zdrojom vápnika a deti ho v tomto veku potrebujú pre správny rast. Raňajky u nás obsahujú obilniny, chlebík , poprípade iné pečivo, uprednostňujeme celozrnné, alebo obľúbené cereálie. Je to ideálny čas kedy môžeme detský jedálniček obohatiť o čerstvú zeleninu a predstaviť zvedavým jazýčkom nové chute v podobe zdravých nátierok. Zeleninu preferujeme sezónnu a lokálnu. Mrkvu, reďkovku, kapustu, kaleráb, pór, pažítku. Celoročným druhom ako sú papriky, rajčiny, uhorky sa skór vyhýbame a využívame ich len v ich skutočnej sezóne, keďze sú častým zdrojom alergií.

Desiata - 10.00

Desiata je servírovaná v podobe čerstvého, alebo sušeného sezónneho ovocia v hravej forme, denne viac druhov pričom najpreferovanejšie  ovocie je jablko.  Popri tom je deťom ponúkaný čajík, voda alebo slabý koncentrát ovocnej šťavy. Takto sa do detského telíčka dostane dostatočne veľa vitamínov zo surového ovocia ako aj vláknina. Surové ovocie nie je vhodné zaradiť do jedálnička detí v neskorších popoludňajších hodinách a aj preto sme sa rozhodli servírovať surovú desiatu. Z vlastných skúsenosti vieme, že deti sa navzájom motivujú papať zdravé ovocie a návyk naň si ponesú aj do neskoršieho života.

Obed - 11.30

Obedy, po dohode s Úradom regionálneho zdravotníctva sú privážané z jedálne MŠ a sú výhradené pre deti. Obsahujú vyvážený pomer tepelne upravenej zeleniny, strukovín, mäsa, hydiny, rýb s použitím vhodných technológii pre deti a obmedzeným množstvom soli a korenín. Deti sú dokrmovné poďla potreby tak, aby sme zabezpečili, že sa všetci v príjemnej atmosfére najedia. Obed je opäť sprevádzaný vhodnými tekutinami. 

Olovrant - 14.30

Olovrant je kyslomliečneho alebo mliečneho charakteru. Vyberáme jogurty, či mliečne výrobky slovenských výrobcov s obsahom živých, probiotických kultúr, ktoré pomáhajú rozvíjať imunitný systém. Aby sme tieto výrobky urobili pre deti atraktívnejšie, dochucujeme ich hroznovým cukrom, džemom bez konzervantov, sušeným ovocím, medom ( len pre nealergikov), občas pridávame ovsené vločky, či cereálie. Taktiež deťom podávame cereálne kaše, bielu kávu a raz za týždeň aj zdravú sladkosť z našej dielničky. Vyhýbame sa nízkotučným výrobkom a výrobkom s umelými sladidlami. Z času na čas pre spestrenie ponúkame mliečny puding a tvarohové dezerty….opäť sa pokúšame vyhnúť tým, ktoré majú príliš veľký obsah konzervantov a umelých sladidiel. 

Večera

Po odchode dieťaťa z Vilky by v ideálnom prípade, že všetko popapalo počas dňa, malo mať dostatočný pomer živín, nevyhnutných na jeho rozvoj. Na večeru preto radíme rodičom opäť pripraviť dieťaťu večeru bohatú na cereálie (chlebík zo syrom, sójovou nátierkou…, cestoviny) a nezabúdajme aj na mliečko, ktoré by dieťa v tomto veku malo ešte konzumovať v množstve pol litra denne. 


Vila Vilôčka sa vyhýba sladeným nápojom a cukrovinkám. Predpokladáme, že deti sa im v rodinnom živote nedokážu vyhnúť (veď tak je to aj u nás) a preto nechávame na rodičoch rozhodnutie, koľko a kedy im sladkostí ponúknu. Samozrejme aj u nás sú výnimky, narodeninové oslavy, karneval, MDD či vianočné alebo iné párty.

 

Aktulálny jedálny lístok na požiadanie v prevádzke, alebo možnosť stiahnutia z http://www.nspilava.sk/informacie

dovoz obedov z NSP Ilava, 4 dietna skupina

 

Raňajky a olovranty sú v pravidelných trojtýžńových intervaloch menené, preto udávame všetky tri varianty. Obedy sú dovážané každodenne zo zariadenia  na prípravu jedál pre deti a mládež, ktoré podlieha školskej hygiene. Zmena jedálnička je možná, keďže je závislá na dodávke distribútorov.

 

Pondelok

Raňajky, Celozrnný chlieb,sedliacka nátierka s kápiou, natierka vajíčková s mini paradajkami, nátierka rybacia s pórom

Desiata, Sezónne ovocie

Obed,

Olovrant, Jogurt s príchuťou, Bánovecký, Zvolenský, Holandia.....

 

Utorok, 

Raňajky, Chlieb pšenično ražný alebo špaldový chlieb smotanová nátierka so zelenou paprikou, Lučina s mrkvou a kalerábom,syrová nátierka s rajčinou

Desiata, Sezónne ovocie

Obed, 

Olovrant, Obilná kaša s mliekom, kukuričná kaša, pohánková kaša, viaczrnná kaša, pšenová kaša, ryžová kaša Hustopeče

 

Streda, 

Raňajky, Cesnakove rohlíky alebo Cesnakový posúch s rascou, Zákvas

Desiata, Sezónne ovocie

Obed, 

Olovrant, Grahamové pečivo, maslo, biela káva, alebo jogurtové mlieko, alebo Acidko

 

Štvrtok 

Raňajky, Cereálna kocka, viaczrnný chlieb,  nátierky Lunter, fazuľová, humus,cícerová s prstíkovou zeleninou (sezónna zelenina krájaná na hranolky)

Desiata, Sezónne ovocie

Obed,

Olovrant, Jogurt biely, striedame grécky, smotanový a jogurt dedinského typu, dochutené sú len pre deti, ktoré biely jogurt odmietajú. Dochucujeme domácim džemom, hroznovým cukrom, alebo ovocím.

 

Piatok 

Raňajky, Cereálie s mielkom, striedame rôzne druhy cereálií, vyhýbame sa sladkým cereáliam, poprípade ich obmiename s nesladenými kukuričnými vločkami, alebo s ovsennými či ryžovými vločkami.

Desiata, Sezónne ovocie

Obed,

Olovrant, Vianočka s dźemom, Dukatové buchtičky, Kváskový chlieb,Koláčik z vlastnej dielničky a pohár mlieka

 

Počas dňa sa k jedlu ponúkajú vhodné tekutiny ako je voda, detský čaj, ovocné džúsy, ale tie len príležitostne. K deťom sa pristupuje individuálne. Rešpektujeme keď do jedálnička nemaju ešte zaradené jednotlivé zložky potravín a tie sa nahrádzajú vhodnou surovinou..napr. kiwi sa u mladších detí nahrádza jablkom a podobne. Taktiež sa deťom potrava vhodne podľa veku a stupňa zrelosti servíruje. Od mixovanej stravy a kŕmenia až po samostanú konzumáciu vačších kusov jedla.